در سال های گذشته دولت همزمان با نبرد مستقیم علیه دشمن، راه مذاکره را هم پیش گرفت، آزادی زندانیان دشمن، آزادی زندانیان از کشور های دیگر با درخواست دولت افغانستان و ایجاد تسهیلات برای مذاکره و دیگر رفتارهای ناسنجیده جهت نیل به اهداف والای صلح، اما این کرنش ها و نتایج حتی کمی مثبت را هم نداشت، انتحار، انفجار و سربریدن سرباز و معلم وطن هنوز ادامه دارد.

با آنکه به حذف فیزیکی مخالفین نظامی موافق نیستم اما توقع من از دولت آینده این است تا با تشکیل دولت ملی فارغ از جناح  و احزاب به تصفیه فراگیر عناصر فاسد، جنایت کاران جنگی و نمایندگان کشور های بیگانه در نظام اقدام نماید و تمرکز دولت بر بهبود اقتصاد، معارف و امنیت باشد.

اقتصاد خوب همراه با گسترش سطح آگاهی مردم میتواند طیف های مختلف مردم را به یک محور انهم مخالفت با گروه های عقب گرا و جنگ سالار تشویق نمائید.

به وضوح میتوان مشاهده نمود ولایاتی که سطح اقتصاد، معارف آن بالاتر بوده سطح مخالفت با جنگ سالاران، مخالفین نظامی دولت بالاتر رفته  است.

مردم در این ولایات آهسته آهسته خود را از بند قومیت و مذهب رهانیده و با شناخت از موقعیت خود و آگاهی بر زد و بند های سیاسی داخلی و نیات کشور های مختلف ذیدخل در امور افغانستان به عنوان یک افغان در تلاش پیشرفت و ایجاد آرامش و آسایش برای خود و اطرافیان خود میباشند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

والی و شاروالی دو نفر در فساد

چند زمانی میگذرد ولی اختلافات والی و شاروال هرات پایانی ندارد.

 اینکه چرا مقامات مرکزی و متنفذین و صاحبان قدرت مخصوصاً هراتی ها برای رفع این اختلافات وارد عمل نمی شوند جای تامل است .

در یک جمله،  فارغ از تشکل های سیاسی ، قومی  و مذهبی در ولایت هرات قدرت سیاسی در حال تقسیم شدن به دو جناح است با سرپرستی  اسپنتا و اسماعیل خان دیگران وابستگی به این دو شخص را دارند.

از این موضوع هم ارگ نشینان و هم هراتیان آگاه میباشند دلیل عدم مداخله مرکز ایجاد آشفتگی در هرات است که همیشه سیاست مرکز بوده است و اینکه هراتیان هم نمی خواهند طرفی از طرفین را برنجانند مانند معاون شورای ولایتی هرات که میگوید(هم تقصیر شاروال است و هم والی)

در هر صورت متضررین این اختلافات و کشمکش های سیاسی مردمان هرات هستند و بس.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

مقامات محلی ولایت هرات از تغییر چند مقام محلی در ولسوالی انجیل، غوریان و زنده جان ولایت هرات خبر می دهند. این تغییرات از جریان یک هفته گذشته اغاز شده است

بر اساس این تغییرات ولسوالان جدید غوریان، زنده جان و انجیل هرات و فرمانده پولیس ولسوالی انجیل از سمت های شان برکنار و یا جابجا گردیدند.

منبع

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

انتحار در کابل ۹۱/۰۶/۲۸ 12:2
در نتیجه یک انفجار انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان، دست کم سیزده سرنشین یک مینی بوس کشته شده اند.

این انفجار در جاده پر رفت و آمد فرودگاه کابل صورت گرفت و گفته می شود که مینی بوس حامل گروهی از کارکنان خارجی فرودگاه کابل بوده است.

منابع پلیس کابل کشته شدگان را نه شهروند خارجی و سه شهروند افغان گزارش کرده اند.

بی بی سی

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه کشور در کابل گفت: "من بعد از آن که حقیقت‌یابی شد، ادعای اعاده حیثیت خود را دارم. تخطی‌های قانونی علیه من صورت گرفته، من به عنوان وزیر مالیه نه، بلکه به عنوان یک شهروند کشور حقوقی قانونی دارم."
اگر قرار باشد «حقیقت یابی» درست ومبتنی برقوانین وموازین اداری صورت گیرد ( که هیچ فرهنگ چنین کاری درنظام بی سامان کنونی وجود ندارد) آقای زاخیل وال مستقیم به زندان می رود و به استرداد اختلاس ها و«پیداگری» های غیر قانونی محکوم می شود.

زاخیلوال مطمین است که هیچ مرجع «حقیقت یاب» در دولت کنونی وجود ندارد و با مصرف یکصد هزار دالر، همه کاسه را راسته را می تواند سرچپه کرد و هرکس را می تواند به زندان انداخت.

مصیبت تاریخی این است که فساد سالاری جادۀ یک طرفه است و در نقطۀ مقابل خود جریانی به نام بازرسی، حسابگیری، تطبیق قانون، استرداد درآمد های سیاه و مجازات قاطع و غیرقابل برگشت ندارد.

کی ها ، چگونه، با چه صلاحیت و قوت و متکی به حمایت کدام نیروی برتر قادر اند تا صدها پروندۀ دردناک فساد محوری و غارت بی سابقه ای را که جفا و خیانت بزرگی را در حق مردم افغانستان مرتکب شده اند، یکایک ورق زده و قضایا را سفید کنند و روی خیانت کاران را در دادگاه ها سیاه کنند؟


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

سلب اعتماد ۹۱/۰۵/۱۵ 12:51
 

مجلس نمایندگان افغانستان عبدالرحیم وردک و بسم‌الله محمدی، وزیران دفاع و داخله‌ را سلب صلاحیت کرد و از رییس‌جمهور کرزی خواست تا به‌صورت فوری وزیران جدید دفاع و داخله را برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی کند.

در همین حال، رییس‌جمهور سلب صلاحیت از وزیران دفاع و داخله را، براساس ماده نود دوم قانون اساسی از صلاحیت‌های مجلس نمایندگان خوانده است.

ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور در نشست روز یک‌شنبه‌ی شورای امنیت ملی، در مورد سلب صلاحیت وزیران یادشده تصمیم خواهد گرفت.

پارلمان افغانستان

پس از آن‌که پاسخ‌های وزیران دفاع و داخله در مورد تجاوز پاکستان بر ولایت‌های شرقی و جنوبی کشور، چگونگی تامین امنیت و عملکردهای وزیران یادشده مورد قناعت اعضای مجلس قرار نگرفت، مجلس نمایندگان آنان را سلب صلاحیت کرد.

بر بنیاد رای‌گیری سری 147عضو به وزیر دفاع و 126عضو دیگر به وزیر داخله رای عدم اعتماد دادند.

مهره های کلیدی دولت رفت ادامه مطلب:۸ صبح

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

مقام‌های افغان می گویند، یک فرمانده محلی پلیس در ولایت بدخشان در شرق افغانستان در ارتباط به نا امنی های اخیر در امتداد مرز تاجیکستان بازداشت شده است.

شاه‌ ولی‌الله ادیب، والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده محلی در حال حاضر به کابل منتقل شده و تحقیقات در مورد اتهامات علیه او جریان دارد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به همه ادارات دولتی این کشور دستور داده تا روند اصلاحات اداری و تقویت نهادهای دولتی در این کشور را در ماه‌های آینده در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار دهند.

آقای کرزی با صدور یک فرمان مفصل، جزییات راهکار برنامه اصلاحات اداری و مبارزه با فساد را به ادارات دولتی این کشور ابلاغ کرده است.

منبه بی بی سی

متن کامل فرمان رئیس جمهور


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

دولت آمریکا پیوستن دو سفیر دیگر سوری به جمع مخالفان بشار اسد را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز چهارشنبه (۲۵ ژوئیه - چهارم مرداد) جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که سفرای سوریه در امارات متحده عربی و قبرس که زن و شوهر هم هستند با فرار به قطر به جمع مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیوستند.

لینک مطلب بی بی سی

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

روزنامه هشت صبح در مطلبی با عنوان استیضاح یا باج گیری.به نکته حساس و دقیق اشاره کرده است باجگیری این نمایندگان که با وعده هایی پوچ به مردم وارد پارلمان شده اند دور از واقعیت نیست دوستی میگفت: وزیر مالی در شب قبل استیضای ۷۰نماینده را مبلغی از ۵۰ تا ۷۰ هزار دالر پول نقد در بدل رای اعتماد پرداخت کرده است.حال این پارلمان میخواهد با فساد در کشور مبارزه کند این روش جدید وکلای پارلمان جهت باجگیری در گرفتن پروژه ها،انتصاب ها، تغییرات و هر برنامه دلخواه دیگر

جهت خوانش مطلب روزنامه ۸ صبح به ادامه مطلب یا لینک مراجعه نماید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

ملا امامان و علمای دینی افغان، امروز به خاطر فرارسیدن ماه مبارک رمضان، خواستار صلح و امنیت شدند.

ملا امامان، در نخستین روز ماه رمضان، با استفاده از فرصت، تقاضا کردند که دیگر کشتار و خونریزی در افغانستان، خاتمه یابد.

در همین حال شهر کابل امروز شاهد تدابیر شدید امنیتی بود. نیرو های پولیس موتر ها را تلاشی میکردند و سعی میورزیدند از حملۀ احتمالی تندروان در آغاز ماه رمضان، جلوگیری کنند.

گرچه ماه رمضان، ماه اخوت و پرهیزگاری خوانده می شود، اما ترس این نیز وجود دارد که شماری از تندروان، آن را فرصت خوبی برای جنگ مقدس تعبیر کنند.

منبع:صدای امریکا

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که یک بمب‌گذار انتحاری مرکز امنیت ملی در دمشق، پایتخت را هدف حمله قرار داده که منجر به کشته شدن وزیر دفاع این کشور شده است.

سپهبد داوود راجحه، وزیر دفاع سوریه بلند پایه ترین مقام سوریه است که از آغاز درگیری های در سال گذشته کشته شده است.

خبر :بی بی سی 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به شلیک کشتی جنگی آمریکایی به یک قایق ماهیگیری در خلیج فارس گفته است که "اقدامات تحریک آمیز" در خلیج فارس باید متوقف شود.

روز گذشته نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که یک کشتی جنگی این کشور در نزدیکی بندر جبل‌علی امارات متحده عربی، به سوی یک قایق موتوری کوچک که به هشدارهای کشتی آمریکایی توجه نکرده بود، شلیک کرده است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

۸ صبج :پس از آن‌که گزارش‌هایی در رابطه به کندی کار پروژه بند سلما در ولایت هرات نشر شد، مسوولان کنسولگری هند در هرات این موضوع را رد کردند. نمایندگان ولایت هرات نیز تاکید کرده‌اند که بند سلما از اهمیت زیادی برای باشندگان این ولایت برخوردار است و دولت نباید در قبال آن بی‌تفاوت باشد. مقام‌های محلی در هرات گفته‌اند که 70درصد کار بند سلما تکمیل شده است.

اخیرا یک روزنامه هندی نوشته است که کار بند سلما با کندی به پیش می‌رود و حتا در آستانه توقف قرار دارد. دلیل اصلی کندی کار این بند، افزایش هزینه ساخت آن گفته شده است. در ابتدا گفته شده بود که برای ساخت بند سلما، 85میلیون دالر نیاز است، اما حالا پیش‌بینی شده که ساخت این بند به 200میلیون دالر نیاز دارد.

اما سرپرست کنسول هند در ولایت هرات به آژانس خبری پژواک گفته است که کار بند سلما متوقف نخواهد شد. این مقام هندی گفته است که هند برای تمویل پروژه بند سلما، متعهد است. این مقام هندی گفته است مشکلات اقلیمی، لوژستیکی و امنیتی سبب شده تا هزینه ساخت این بند افزایش یابد. این مقام هندی گفته است هزینه ساخت بند سلما پس از طی مراحل اداری، پرداخته می‌شود

ادامه مطلب:لینک

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

8صبح، کابل: اداره عالی مبارزه با فساد اداری می‌گوید 114 قضیه فساد را برای بررسی و تحقیق به لوی‌سارنوالی فرستاده است. برخی از این قضایا، فساد و اختلاس 50 تا 60 میلیون دالر را در‌بر دارد.

براساس اظهارات مقام‌ها در این اداره، زمین‌هایی که میلیون‌ها دالر ارزش دارد، غصب شده‌اند.عزیز الله لودین

عزیزالله لودین، رییس اداره عالی مبارزه با فساد اداری روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کابل گفت دو تن از سارنوال‌هایی که اخیرا بالفعل در هنگام اخذ رشوه، بازداشت شده بودند، با قید ضمانت آزاد شده‌اند.

ادامه مطلب:لینک


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |


احزاب سیاسی طی همایشی وسیع در ولایت هرات اتحادیه تشکیل داده اند.

در این اتحادیه که احزاب افغان ملت، اسلامی، جمهوری خواهان،نجات ملی،حزب الله، جمعیت اسلامی و... شامل اند طی اعلامیه ای همبستگی و اتحاد خود را اعلام نموده اند، و تنها شعاری که در آن نبود حمایت از عدالت انتقالی بود.

این احزاب بدون استثنا در ویرانی، عقب ماندگی،کشتار، قتل عام و نقض حقوق بشر و خرابی افغانستان مقصر اند حال بانزدیک شدن زمان انتخابات میخواهند در چور وچپاول این ملت رنجدیده سهمی بیشتر تصاحب نمایند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

منع فروش مواد غذائی و.... به اتباع بیگانه در فارس

این عنوان جدیدترین مشکل ایجاد شده توسط دولت ایران برای مهاجرین افغان در ایران است.

در نزدیکی زمان امضای پیمان استراتیژیک بین دولت افغانستان و امریکا شایعاتی وجود داشت که برای عدم امضای چنین پیمانی بین این دو کشور ایران تلاش های سیاسی و غیر سیاسی را حتی در کاخ ریاست جمهوری به انجام رسانده است .

شنیدیم که سفیر جدید التقرر ایران در کابل در دیدار با حامد کرزی به وی هشدار داده است و یاد آور حضور افغان ها در ایران شده است (شما در ایران گروگان دارید)

 از پارک صفه گرفته تا حادثه یزد و دها مورد دیگر که از چشم رسانه ها به دور مانده است نشان میدهد که ما واقعاْ در ایران گروگان داریم و دولت ما توان ایستادگی سیاسی در مقابل ایران را ندارد.

همچنان که دولت افغانستان مکلف است از حقوق اتباع خود دفاع نماید بهتر است دو دولت مشکلات سیاسی خود را از راه  های دیگر حل نمایند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

با سلام:

پيشاپيش عيد قربان را به تمام مسلمان جهان تبريك ميگويم.

مدتي از وب غافل شدم منبعد بروز خواهم بود.


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

در پی تخریب هنگرهای ذخیره کالا و خانه های مسکونی در شمال شهر هرات توسط شاروالی و نیروهای امنیتی اعتراضاتی از طرف خساره دیده ها در ولایت هرات رخ داد.

هدایت تخریب اماکن مسکونی توسط والی هرات  اعتراض و شکایاتی را در قبال داشته است.

 دولتی مرکزی با اعزام هیت لوی حارنوالی از والی هرات پیرامون موضوع معلومات خواسته که موجبات دلخوردگی وی را فراهم نموده است  

 مشاورین عالی وی بهتر گزینه را مسافرت برای خلاصی از استعلام ها پیشنهاد نموده اند .

هدایت تخریب خانه های مسکونی که مردم در آن بود و باش داشته اند علت اصلی بروز مشکل میباشد طبق قانون مکانی که در آن سقف اعمار گردد توسط هیچ کس تخریب شده نمیتواند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

طرح پیشنهادی صلح

پس از دو روز بحث و تبادل نظر، طرح پیشنهادی صلح در افغانستان تایید شد؛ طرحی که به گفته برگزار کننده های نشست می تواند گامی در جهت تامین صلح باشد.

اعلام آتش بس به خاطر ایجاد فضای اعتماد، مشارکت طرف های درگیر جنگ در قدرت و تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو های خارجی از افغانستان، از پیشنهاد های اصلی مطرح شده در این نشست بود.

طرح پیشنهادی صلح در اختیار همسایه های افغانستان، کشور های منطقه و سازمان ملل متحد نیز قرار خواهد گرفت. برگزار کنندگان نشست مالدیو خواستار حمایت طرف های درگیر جنگ افغانستان از این طرح شدند.

 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

شورای وزیران افغانستان تشکیل جلسه داد.
در جلسه‏ی مورخ 10/عقرب/89،  شورای عالی وزیران، رئیس جمهوری در مورد تقرر داکتر اشرف غنی احمدزی به حیث رئیس پروسه انتقال مسولیت های نظامی و انکشافی از نیرو های نظامی بین المللی به جمهوری اسلامی افغانستان معلومات داده، وزارتها و ادارات دولتی را موظف نمود تا در راستای کاری شان با نهاد متذکره همکاری های همه جانبه نمایند. 


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

کمیسیون شکایات انتخاباتی، رای‌های دو نامزد دیگر از برنده‌های نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان را به دلیل انجام تقلب‌های انتخاباتی باطل اعلام کرد و در 152 محل دیگر که رای‌های تقلبی استعمال شده بودند، بر باطل ساختن رای‌های این محل‌ها تصمیم گرفت.

بر بنیاد تصمیم روز گذشته کمیسیون شکایات انتخاباتی، غلام قادر اکبر از ولایت هرات و محمودخان سلیمان‌خیل از ولایت پکتیکا به جرم تقلب در انتخابات 27 سنبله مقصر دانسته‌ شدند و رای‌های این دونامزد باطل گشتند

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

تظاهرات در هرات ۸۹/۰۸/۱۱ 10:11
تعدادی از دانشجویان در شهر هرات دست به تظاهرات زده اند .

این افراد به عملیات خود سرانه شب گذشته اسپشل فورس(نیروهای خاص امریکائئ) در هرات اعتراض دارند

گفته میشود در این عملیات که شب گذشته رخ داده است نیروهای امریکائی بدون اطلاع ارگانهای امنیتی افغان بر یک هوتل یورش برده چند نفر ایرانی و افغان را دستگیر کرده اند همچنین خساراتی به ساختمان این هوتل وارد شده است . 

هنوز از هویت دستگیر شده گان اطلاع موثق در دست نیست احتمالاً افراد ذکر شده با پوهنتون(دانشگاه ) هرات همکار بوده اند.

قبال ذکر است که نمایشگاه صنایع و تجارت ایران هم امروز در مرکز شهر هرات افتتاح میگردد 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

روز جمعه صبح 7 عقرب درگیری بین چند گروه از مخالفین دولت در ولسوالی چشت شریف 10 کشته بر جا گذاشت . این درگیری ها بین ملا مصطفی و سید ولی بر علیه حاجی وزیر در منطقه شیر خواج ولسوالی چشت شریف تا روز شنبه ادامه داشت که منجر به کشته شدن یک طفل و 9 نفر از افراد حاجی وزیر گردید در این درگیرها 4 نفر از طرفین زخمی شده اند. هر سه فرمانده از مخالفین مسلح دولت در منطقه میباشند.
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

بر اثر انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی اوبه ولایت هرات فرمانده پولیس این ولسوالی همراه با سه سرباز کشته و دو نفر زخمی شده اند

این حادثه حوالی چاشت امروز در منطقه کوتل ترک آباد رخ داده است  هنوز شخص یا گروهی مسئولین این حمله را بدوش نگرفته است اما بیشتر این حملات از طرف مخالفان دولت در این منطقه صورت می گیرد.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

احمد ضیا رفعت، سخنگو و عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی روز گذشته از معرفی 120 نامزد  به اتهام تقلب‌های انتخاباتی به این کمیسیون خبر داد.

این مقام کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید نثاراحمد فیضی غوریانی، برادر رییس برق هرات در زمان معین از موقف دولتی خود استعفا نکرده بود و کمیسیون شکایات انتخاباتی بر محروم ساختن حق نامزدی وی  تصمیم گرفت.
در خبری دیگر عده ای از حامیان ناصر عطایی کاندیدای پارلمان در ولایت هرات دست به تظاهرات زدند و خواهان رسیدگی به تخلفات شدند این تجمع تا اکنون ساعت 11:21 دقیقه ادامه دارد

در خبری دیگر روز گذشته در نزدیکی دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات موتر حامل کارکنان این کمیسیون تصادف که در نتیجه دونفر از سرنشینان فوت و سه نفر دیگر به شدت زخمی شده اند

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

دفتر مرکزی یونیما در ولایت هرات مورد حمله 5 انتحاری قرار گرفت 

در این حادثه که ساعت 11:35 دقیقه امروز رخ داد افراد مهاجم که سوار موتر بودند  درب ورودی دفتر یونیما را با پرتاب راکت گشودند و وارد محوطه دفتر یونیما شدند .

نیروهای امنیتی 5 نفر از مهاجمان انتحاری را کشته و ساحه در کنترول نیروهای امنیتی میباشد همچنین  3 نفر از گارد های دفتر یونیما زخمی شده است 

این بی سابقه ترین حمله انتحاری با این حجم به دفاتر سازمان ملل در هرات بوده است که با هوشیاری منسوبین امنیتی تلفاتی به افراد ملکی و نظامی وارد نگردیده است 


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

انفجار درهرات ۸۹/۰۷/۲۶ 11:49

به ساعت 7:15 دقیقه امروز صبح در منطقه کنار سرک هرات - اسلام قلعه بین گمرک  شهرک جبرائیل انفجار صورت قوی گرفت 

در این حادثه یک مامور امنیتی و 3 نفر ملکی کشته و 7 نفر دیگر زخمی شده اند 

این بمب زمانی منفجر شد که اهالی منطقه با ارگانهای امنیتی از وجود بسته ای مشکوک خبر داده اند و مسئولین  حوزه یازدهم امنیتی بدون تخصص و رعایت نکایت ایمنی و مسدود نمودن سرک هرات -اسلام قلعه اقدام با خنثی سازی بم نمودند که انفجار صورت گرفت 

سه نفر از کشته ها سرنشینان رکشا(سه چرخ) عبوری از محل حادثه بوده اند 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

شاروال هرات از رئیس جمهور حامد کرزی خواست تا جهت بررسی دقیق این موضوع یک هیات حقیقت یاب را به ولایت هرات اعزام نماید.

بنا به اظهارات وی در قضیه او و برادرش یک جریان سیاسی درکار است که میخواهند آنان را بدنام سازند.

منبع:مرکز ژورنالیزیم افغان

محمد سلیم تره کی در مدتی که به عنوان شاروالی در هرات ایفای وظیفه مینماید خدمات قابل قدری را به این خطه انجام داده ، که قابل چشم پوشی برای هیچ کس نیست و ی انسان فعال و دلسوز است .

با صحبت های شاروال هرات در مورد سیاسی بودن موضوع موافقم نه اینکه بگویم تخلفی نشده شاید شده باشد اما اگر واقعاً کمیسیون سمع شکایت انتخاباتی موضوع استفاده از امکانات ادارات دولتی به نفع کاندید را جرم و تخلف میداند باید بیشتر کاندیدان پیشتاز فعلی از لست حذف و به مراجع عدلی معرفی گردند 

سو استفاده از مقام و استفاده از امکانات دولتی به نفع کاندیدان خاص در ولایت هرات و ولسوالی های پانزده گانه بصورت گسترده انجام پذیرفته است .

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

زنامه‌ی واشنگتن پست گزارش داده است که پیروزی مانند قطرات باران بعد از سال‌ها خشکسالی در دشت‌های سوزان افغانستان به باریدن آغاز کرده است. با وجود این خوش‌بینی، روزنامه نوشته است که: هر چند در میدان جنگ علایمی از نشانه‌ها به مشاهده نمی‌رسد، ولی می‌توان این نشانه‌ها را به عنوان یک قدم برای ختم جنگ در افغانستان تلقی کرد. به تعبیر روزنامه‌ی موصوف: گروه‌های کوچکی از طالبان مسلح با قوماندان‌های خودشان به حکومت‌های محلی مراجعه می‌کنند و می‌خواهند در مورد این‌که پس از پیوستن به دولت، چه امکاناتی و چه شرایطی برای آنان مهیا خواهد بود، برانند. البته روزنامه این نمونه‌ها را چون قطرات نادر بارانی تعریف می‌کند که پس از سال‌ها خشکسالی در دشت‌های سوزان افغانستان می‌بارد. ولی این قطرات نادر در چه زمانی به دریا مبدل خواهد شد و یا همچون باران‌های تابستانی پاکستان بی‌دنباله خواهد بود، سوالی است که پاسخی به آن داده نشده است. قبل بر این تصور می‌شد که با اعلام تصمیم خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان ممکن است، طالبان به یک عقب‌نشینی تاکتیکی دست زنند و خود را برای زمان پس از خروج نیروهای نظامی از افغانستان آماده سازند؛ علایمی که نگارنده با توجه به آن‌ها به خوش‌بینی می‌پردازد، ممکن است حکایت از آن داشته باشد. قدر مسلم آن است که در سطوح بالایی طالبان از چنین علایمی خبری نیست و ممکن است برخی از گروه‌های منفرد به صورت جداگانه و مستقل و با آینده‌نگری به چنین اقدامی پرداخته باشند. گروه‌های کوچکی که تصمیمات‌شان در ادامه یا توقف جنگ تاثیر چشم‌گیری نخواهد داشت و کارخانه‌ی طالب‌سازی در آن سوی مرز می‌تواند جای خالی آنان را پر کند. نویسنده در پاسخ به آن عده از امریکاییان که می‌پرسند پیروزی در افغانستان چه خواهد بود؟ پاسخ می‌دهد که پیروزی همین است که اکنون مشاهده می‌کنید، اما ساحه‌ی آن باید فراخ شود. به همان اندازه‌ای که علایم مورد نظر نویسنده، در میدان داغ نبرد دیده نمی‌شود، در وضعیت عمومی امنیتی افغانستان نیز علایمی که دال بر بهتر شدن وضع امنیتی باشد به چشم نمی‌خورد. نویسنده می‌افزاید: 18 ماه قبل مخالفین مسلح، باروحیه می‌جنگیدند که نشان‌دهنده‌ی قدرت و پیشرفت آنان بود، ولی افزایش تعداد سربازان ناتو و مخصوصا استفاده از قوای خاص یا کوماندوها، روحیه جنگ روانی را تغییر داده است. متکی بر همین، ادعای نویسنده می‌تواند تاکتیکی بودن تصامیم گروه‌های کوچک طالبان را نشان دهد. نویسنده در قسمت دیگری از این نوشته می‌گوید که آن‌ها برای حملات، برنامه طرح کرده نمی‌توانند و بیشتر در فکر نجات خود هستند و همین مساله بین طالبان داخل افغانستان و رهبران آن‌ها که در پاکستان و در جا‌های امن به سر می‌برند، درز ایجاد کرده است. رهبران طالبان از خیلی وقت بدین‌سو در پاکستان و در فضای امن به سر می‌برند و این مساله هیچ گاهی برای افرادی که در داخل می‌جنگند،  سوالی ایجاد نکرده است.

منبع :8 صبح 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

1-حاجی نثار احمد 

2-غلام فاروق مجروح

3-قاضی نذیر احمد

4-احمد بهزاد

5-غلام فاروق نظری

6-احمد فرهاد مجیدی

7-محمد رفیق شهیر

8-غلام قادر اکبر

9-احمد علی جبرائیل

10-محمد معروف فضلی

11-مولوی غلام نبی کریمی

12-حاجی محمد عآرف طیب

خانم ها

1-شهناز همتی

2-ناهید احمدی فرید

3-رحمیه جامی

4-نجلا دهقانژاد

5-شریفه شهاب

این آمار قسمی مقدماتی میباشد قرار است به تاریه 25 میزان آمار ابتدائی منتشر گردد.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

واشنگتن، 14 مهر(میزان)، خبرگزاری «ریا نووستی»/ آمریکا سوزاندن چندی پیش نسخه های قرآن در مسجد روستای "بیت فجر" واقع در نزدیکی شهر "هبرون" ( "الخلیل") را محکوم می کند.

در بیانیه سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا گفته می شود:" ما این حمله را به شدت مورد نکوهش قرار می دهیم و به مجازات مهاجمان فرا می خوانیم. ما همچنین خاطرنشان می سازیم که "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیرو"ایهود باراک" وزیر دفاع اسرائیل بایداین حمله را مورد نکوهش قرار داده و ضرورت انجام تحقیقات را اعلام کنند".

منبع :http://pe.rian.ru/events/20101006/127931024.html


کشیش مسیحی در آمریکا از قرآن سوزی خود منصرف شد اما در جایی دیگر (اسرائیل ) قران سوزانده شد.

اما مسلمانان به کتاب های آسمانی احترام خاص قایل هستیم و هچ زمانی عمل متقابل نخواهیم داشت اما چرا اینان اینقدر از قرآن میترسند ؟ شاید با اینکار میخواهند ما را احساسی نموده و عده ای استفاده جو فرصت را غنیمت شمرده، خساراتی به جان  و بیت المال مسلمین وارد نمایند .

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

رای دومین بار طی یک هفته، طالبان مسلح کاروان‌‌های اکمالاتی ناتو را در خاک پاکستان هدف قرار دادند. این حمله‌ها درست زمانی متوجه نیروهای ناتو می‌گردد که تنش‌ها میان پاکستان و ناتو بالا گرفته است. یک هفته قبل زمانی که نیروهای هوایی ناتو طالبان را در آن سوی مرز افغانستان تعقیب نمودند، ‌در اثر حمله‌های هوایی آنها سه سرباز پاکستانی به قتل رسیدند. حکومت پاکستان به دنبال این رویداد مرز تورخم را بست و تهدید نمود که در اثر تکرار حمله‌های هوایی دست به «مقابله به مثل» خواهد زد. 
هر چند سفیر پاکستان در سازمان ملل از بازگشایی مجدد مرز تورخم خبر داده است. اما به نظر می‌رسد که با توجه به حمله‌های طالبان پاکستانی، تنش‌ها هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد. اکنون به نظر می‌رسد که حکومت پاکستان با باز گذاشتن دست طالبان در حمله بالای کاروان‌های تدارکاتی ناتو در صدد است تا با اعمال فشار مانع حمله‌های ناتو به خاک پاکستان شود. اکنون در پاکستان طالبان پاکستانی و حکومت این کشور در یک موضع مشترک قرار گرفته‌اند و هر دو در صدد اعمال فشار بیشتر علیه غرب می‌باشند. حکومت پاکستان با بستن مرز تورخم‌ و فرصت دادن به طالبان می‌خواهد انتقام حمله‌های هوایی را از نیروهای ناتو بگیرد.  حالا معلوم نیست که این سیاست تا چه زمانی از کارآیی لازم برخوردار خواهد بود. 
به نظر می‌رسد که پاکستان با توسل به این شیوه در تلاش است تا مانع حمله‌های ناتو شود. اما واقعیت عینی نشان می‌دهد که امریکا و متحدین اروپایی آن پس از 10 سال اکنون در صدداند تا با تغییر جغرافیای جنگ، فشارها را بر پاکستان بیشتر کنند. حال باید دید که همزمانی جنگ در قندهار و تغییر و توسعه میدان جنگ تا عمق خاک پاکستان، تا چه میزانی بالای فعالیت‌های طالبان اثر می‌گذارد؟

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

پنج کارمند ستاد فوزیه گیلانی، چند روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در حالی که می خواستند از ولسوالی ادرسکن در جنوب هرات به سمت ولسوالی فارسی بروند، در مسیر راه از سوی افراد مسلح ناشناس ربوده شده و سپس به قتل رسیدند. اجساد این افراد، چند روز پس از مفقودي شان به حالت تير باران شده اي در یک منطقه مخروبه در ولسوالی ادرسکن پیدا شده بود. فوزیه گیلانی، گروه طالبان را مسئول ربودن کارمندان خود دانسته بود و گروه طالبان نیز در ابتدا مسئولیت ربودن این افراد را بر عهده گرفته بودند. اکنون، پس از گذشت نزدیک به یک ماه از این رویداد، خانواده ها و اقارب كارمندان كشته شده ستاد انتخاباتي فوزيه گيلاني ، با حضور دردر مقابل رسانه ها خانم گيلاني را عامل اختطاف و قتل فرزندان خويش ميدانند. انان از دولت ميخواهند تا خانم گيلاني و شوهرش را به ميز محاكمه بكشاند.

ادامه مطلب:http://westzonenews.blogspot.com/2010/10/blog-post.html اخبار حوزه غرب

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

نیروهای تامین امنیت (آیساف ) عصر روز گذشته مورخ 10 میزان دو غیر نظامی را در ولسوالی ادرسکن هرات هدف مرمی قرار داده و کشته اند.

به گفته مسئولین امنیتی موتر تونس حامل مسافران که از طرف شهر هرات به سوی ولسوالی فرسی در حرکت بود در 25 کیلومتری ولسوالی ادرسکن مورد هدف  موتر های گزمه نیروهای خارجی قرار گرفت و دو نفر به نام های حلیم 19 ساله و علی خان 50 ساله مسکونین ولسوالی فرسی هرات کشته شدند.


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

نیروهای امنیتی در ولایت هرات از کشف یک محموله بزرگ مواد مخدر خبر داده اند این محموله با وزن 1018 کیلو گرام در یک موتر خاور جاسازی شده بود و در منطقه دو آب ولسوالی کشک رباط سنگی کشف گردیده است 

با آنکه در ولایت هرات مواد مخدر کشت وسیع مواد مخدر وجود ندارد اما این ولایت در مسیر ترانزیت مواد مخدر به کشور های ترکمنستان و ایران قرار دارد.

منبع عکس:http://www.heratzamin.blogspot.com/

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

  امروز صبح در انفجاری در شهر غزنى معاون ولایتُ کاظم الله  یار و دو عضو خانوادۀ وى کشته شد.

این انفجار در داخل شهر رخ داده است و تا اکنون آمار دقیق کشته ها و زخمی ها مشخص نگردیده است

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

با پایان تعلیق ده ماه ساخت شهرک های یهودی در سرزمین های اسلامی شهرک نشینان یهودی با برگزار مراسم ساخت و ساز 200 هزار واحد مسکونی را آغاز کرده اند

محمود عباس اما گفته است در صورت شروع شهرک سازی مذاکره نخواهد کرد 

نیم ملیون نفر در یکصد شهرک ساخته شده در اراضی اشغال شده فلسطین زندگی مینمایند 

جامعه جهانی با حمایت از دولت غاصب اسرائیل عده ای از انسان ها را بی خانمان و عده ای را صاحب خانه و سرزمین مینماید این ها بر سرزمین غصب شده خانه میسازند و خوشحالی مینمایند و عده دیگر دست شان کوتاه از سرزمین پدری 

واقعاً دردناک است چگونه توقع داریم در این منطقه صلح پایدار حاکم گردد.

طاقت روزی به سر خواهد آمد و این ملت زورگو بلعیده خواهند شد


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

اگر دراین ستون ، آدم راست ومستقیم بیاید واز جناب افلاتون وخلیفه محترم شان جناب سقراط تعریف وتمجید کند، حتما خواننده احتمالی مقادیری خنده وبه عبارتی زهر خند تحویل مان خواهد داد. مخصوصا اینکه پس از دو هزار وچارصد واندی سال یک نویسنده یک لاقبا بیاید واز نو درکار چاپلوسی جناب  افلاتون شود، به حتم ، این کار،کاری است شدیدا عبث که گفت: آفتاب آمد دلیل آفتاب!

ازآن گذشته امروز هیچ آدم عاقلی از افلاتون چاپلوسی نمی کند. امروز به هر در ودربچه ای که برای عرض چاپلوسی دق الباب کنی به یقین بازده مادی ومعنوی آن بی شمار تر از دروازه کهنه وعتیقه جناب افلاتون است.پس به گفته جناب حافظ : چه جای شکر وشکایت که اساسا طرح موضوع جناب افلاتون دراین دنیای واویلایی که همه سرگرم انتخابات اند، هیچ محلی از بحث ندارد. این کشف اول!

احتمالا اگر چند سطر بالا را خوانده باشید، سخت چشم انتظار افاضات ادامه مطلب هستید که "چه میخواهد در باب افلاتون بگوید.؟!"

 آن هم جناب افلاتون که موافقان ومخالفان او در طول وعرض تاریخ همواره از او به عنوان نماد دانش وحکمت یاد کرده اند. خداوندگار بلخ فرمود که ای تو افلاتون وجالینوس ما... یا ...گر تو افلاتون ولقمانی به علم ... وجناب بیدل فرمود که ....برآن ستم زده بیدل زعالم اوهام/ چه ظلم رفت که مجنون نشد فلاتون شد... وپای استدلالیان چوبین وغیره ذالک......

تا اینجای مطلب که نشد بحث را به اصل موضوع سوق دهیم که همانا تمجید وتکریم جناب افلاتون باشد.حالا شاید درادامه آسمان را بنا بررسم قدیم به ریسمان بستیم  که شاید: این یک گلیم خویش به در میکند زموج.

منبع :http://naqibarwen.blogfa.com


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

بر اساس فرمان شماره 43-8سرطان 1389ریاست جمهوری افغانستان در تمامی ولایات شورای صلح تشکیل میگردد.هدف تشکیل این شورا ها جذب مخالفین و ناراضیان و کمک به بازگشت آنان به زندگی عادی میباشد 

تشکیل شورای صلح یکی از خواست های شرکت کننده گان جرگه مشورتی صلح بوده است  این فرمان که به تمامی والیان ولایت ابلاغ گردیده است آنان را ملزم می نماید تا بصورت عاجل شورای صلح در هر ولایت تشکیل نمایند 21 نفر اعضای این شورا از متنفذین،علما، بزرگان قوم ،اعضای کمیته انکشاف ولایتی ، اعضای شورای نظامی ، نمایندگان جامعه مدنی و بعضی از روسای ادارات مرتبط انتخاب میگردد.

ریاست این شورا بر عهده والی ولایت میباشد 

تشکیل این شورا گامی عملی در مذاکره مستقیم با گروه  های ناراضی و مخالفین میباشد. این شورا صلاحیت دارد با گروه های مخالف تماس ،مذاکره و مفاهمه نماید

امید میرود رده های تحتانی مخالفین ،گروه های میانه رو و ناراضیان منطقوی در هر ولایت با مدیریت قوی شورای صلح دست از مخالفت بردارند و در برنامه هایی که با حمایت جامعه جهانی طرح گردیده است به زندگی عادی برگردند .

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

به نقل از بی بی سی :

روز سه شنبه، 30 شهریور (21 سپتامبر)، منابع صنعت نفت و گاز گزارش کردند که نمایندگان کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان ضمن شرکت در جلسه کمیته پیگیری طرح احداث خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان- هند (TAPI)، اسناد توافقنامه احداث این خط لوله را امضا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری پرس تراست هند، این جلسه روز دوشنبه در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، برگزار شد و اسناد امضا شده شامل دو بخش چارچوب اجرایی طرح احداث خط لوله و توافقنامه فروش و خرید گاز صادراتی ترکمنستان است.

این خبرگزاری، با توصیف این طرح به عنوان "رقیب طرح خط لوله انتقال گاز ایران به هند" می افزاید که طرح احداث خط لوله "تاپی" از حمایت مالی بانک توسعه آسیایی هم برخوردار است.

در مراسم روز دوشنبه، معاون نخست وزیر و وزیر نفت و گاز ترکمنستان، وزیر معادن و صنایع افغانستان، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان و وزیر نفت و گاز طبیعی هند شرکت داشتند.

طبق توافقنامه ای که به امضا رسیده، خط لوله مورد نظر - موسوم به طرح تاپی - به طول یکهزار و ششصد و هشتاد کیلومتر و ظرفیت انتقال نود میلیون متر مکعب گاز در روز احداث می شود و سهم هند از این میزان، سی و هشت میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

دو کشور دیگر واقع در مسیر خط لوله نیز از گاز صادراتی ترکمنستان بهره برداری خواهند کرد.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

در روز برگزاری انتخابات پارلمانی تدابیر خوب امنیتی بر قرار بود که جای قدر دانی از نیروهای امنیتی را دارد اما ناامنی در بعضی از ولسوالی ها تلفات و خساراتی را به  رای دهندگان و افراد ملکی وارد آورد.

در این روز در ولسوالی های کشک رباط سنگی، شیندند،گلران،اوبه و ادرسکن تعداد 13 نفر افراد ملکی زخمی و 7 نفر کشته شده اند.


نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

انفجار در هرات ۸۹/۰۶/۱۴ 9:19

ساعت ۸:۳۰ دقیقه شب گذشته چند راکت بی ام یک به سمت کوه های تخت سفر انداخت شد .

این راکت ها در منطقه سرک ۶۴ متره و داخل موتر سایکل سه چرخه ای پنهان شده بود که بر اثر شارتی بدون هدف گیری دقیق منفجر شده است راکت ها که دو فیر بوده است به تپه های مشرف تحت سفر اصابت کرده است که خساراتی در بر نداشته است

در این حادثه ۴ نفر از اهالی نزریک محل حادثه زخیم شده اند

قابل ذکر است هوتل پنج ستاره (کنسولگری امریکا) در همین منطقه قرار دارد . این حادثه با همین روش در این منطقه سابقه دارد

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

5 کشته در هرات ۸۹/۰۶/۰۸ 10:4

اعضای دفتر کمپاین انتخاباتی خانم فوزیه گیلانی در ولسوالی ادرسکن کشته شده اند.

این افراد در مسیر کورچه ولسوالی ادرسکن چند روز قبل اختطاف شده بودند به تاریخ ۷/۶/۸۹ اجساد شان در شرق ولسوالی ادرسکن کشف شده است افراد ذکر شده به نام های

 1-علی احمد ولد شیر احمد

2-سید طارق ولد سید عزیز احمد

3-نصیر احمد ولد نثار احمد

4-قاسم ولد الله یار خان

5-نوید ولد طاهر خان

این تازه ترین حادثه در ارتباط با کاندیدان ولسی جرگه (پارلمان ) میباشد . گفته میشود مسئولیت ربودن این افراد را طالبان بر عهده گرفته بودند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

شب گذشته افراد مسلح در منطقه بازار ولسوالی شیندند یک  نفر از کاندیدای ولسی جرگه افغانستان را کشتند.

به گفته مسئولین امنیتی اسامی عبدالمنان ۵۵ ساله مسکونه زیر کوه شیندند که غرض ادای نماز از خانه خارج گردیده بود توسط افراد ناشناس با فیر سه مرمی به قتل رسیده است.

مقامات امنیتی از پیگیری جدی موضوع خبر داده اند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

آمادگی ها برای استقبال از داود صبا ُسرپرست مقام  ولایت هرات ادامه دارد .

وی  قرار است تا ساعاتی دیگر وارد ولایت هرات گردد و در میدان هوائی مورد استقبال اراکین دولتی و در تالار مولانا جلال الدین محمد بلخی دیدار عمومی داشته باشد .

گفته میشود انتخاب وی به عنوانی والی هرات با همفکری جناح های صاحب نفوذ در هرات صورت گرفته است و موافقت اکثریت آنان را با خود دارد .

در صورتی که وی با چنین پشتوانه وارد هرات میگردد موفقیت وی در تمام بخش ها دور از انتظار نیست

 بر اساس پالیسی جدید ارگانهای محل هر مامور که منظوری داشته باشد حداقل ۲۴ ماه ایفای وظیفه می دارد و بعد بر اساس ارزیابی از عملکرد وی تصمیم ابقا و یا انفکاک وی اتخاذ میگردد.

حال معلوم نیست که چرا وی به عنوان سرپرست به هرات میآید آیا دلیل ارزیابی چند ماهه میباشد و یا هم حکم رئیس جمهور در مورد معطل قرار دادن منظوری ها تا بعد از انتخابات پارلمانی این امر را پدید آورده است .

داود صبا تحصیلات عالی در خارج از کشور داشته و جوان ترین والی هرات میباشد وی از قریه سیوشان ولسوالی گذره است.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

والی جدید هرات ۸۹/۰۶/۰۱ 13:22
داود صبا به عنوان والی جدید هرات توسط حکم ریاست جمهوری منصوب گردید.

قرار است امشب حکم تقر وی رسماْ اعلام گردد گفته میشود وی در اواخر هفته جاری وارد هرات گردد.

 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

تبدیل والی هرات ۸۹/۰۵/۳۱ 10:51
بلاخره شایعات سر چوک کار خود را کرد

 طبق گفته افراد مطلع والی هرات داکتر احمد یوسف نورستانی از ولایت هرات تبدیل گردیده است و فرد دیگری به نام داود صبا از ولسوالی گذره هرات جایگزین وی گردیده است .

اما کمی صبر میکنیم تا واقعیت روشن گردد و جایگزین واقعه ای وی را بشناسیم . 

 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

موضوع ایران ۸۹/۰۵/۱۴ 11:41

تاراج پسته هرات ۸۹/۰۵/۰۹ 9:56

 هرات یکی از ولایات افغانستان است که دارای جنگلات خودرو پسته در مناطق وسیعی از دو ولسوالی کشک کهنه و گلران و قسمتی از ولسوالی کشک رباط سنگی و کهسان میباشد  این نعمت خدا دادی در سالیان متمادی منبع درآمدی بوده برای ساکنان محروم این مناطق.

 در حکومت های قبل و در دوران آرامی در افغانستان این مناطق در حفاظت کامل بوده  و بعد از بررسی توسط مسئولین مربوط و هنگام رسیدن پسته ها اجازه چیدن یک زمان برای عموم آزاد میگردید.

اما در سال های جنگ این نظم به هم خود و بر علاوه خسارات جبران ناپذیری که از ناحیه درگیری ها  بر جنگلات پسته  وارد گردید قطع درختان ُ توک شکنی ُ و چیدن پسته به صورت خام و نارس هم ضربه های مهلگی دگیری به این صنعت زد .

دست داشتن مقامات محلی اعم از ملکی و نظامی ُ زورمندان باعث آن شده تا پسته این سرمایه ملی در سال اخیر قبل از موعد رسیدن چیده شود. 

 ورود افراد خاص مورد حمایت مقامات محلی و زورمندان باعث تحریک مردم جهت هجوم به پسته لق میگردد و به همین سادگی شول پسته شکسته و پسته خام چیده میشود

امروز در بازار هرات پسته به طور فراوان در بازار موجود است حتی برای امتحان تعدادی از آنها را شکستم ۵۰ ٪ درصد اصلاْ پسته ای ندارد و خام خام بوده است مابقی  پسته ریز و غیر قابل درجه بندی میباشد که نشان دهند چیدن قبل از وقت را دارد .

اقدامات دولت و نهاد های مسئول در حد شعار است و هر ارگان مسئولیت را به گردن دیگری انداخته موجبات این امر را فراهم می نمایند تا چنین ضربه ای به صنعت پسته و مردم محروم منطقه وارد گردد .

با آنکه نامه نگاری هایی بین ولایت هرات دولت مرکزی ولایت بادغیس انجام شده بود و همچنین ولایت غور اعلام آمادگی برای همکاری را نموده بود اما مقامات ولایت هرات به وظیفه ایمانی و وجدانی خود عمل نکرده کمبود تشکیل و امکانات را بهانه کرده و خود را مبرا  از این رسوایی میداند.

قول اردو هم در جلسات اولیه از حفاظت این منطقه سر باز زده و مسئولیت تامین امنیت را متوجه وزارت داخله نمود با آنکه میدانستند که مخالفین هم از این مناطق تغذیه مالی میگردند . 

آخرین گزارش ها میرساند که نیروهای مخالفین با در دست گرفته کنترول مناطقی از پسته لق این محصول را برای تامین مخارج خود جمع اوری مینمایند.

در هر صورت عدم مسئولیت پذیری و عدم باز خواست از مسئولین موجب چنین هرج و مرج شده است

تقویت مخالفین مسلح ُضرر به اقتصاد مردم محروم منطقه ُ پایان آمدن کیفیت و قیمت پسته در بازار و ...از دست آورد های عدم مدیریت سالم در این بخش حکایت دارد . 

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

به تاریخ 6/5/1389 ساعت ۴ عصر سه حلقه ماین در منطقه سرک خوشرود ولسوالی انجیل توسط نیروهای امنیتی افغان و امریکائئ کشف گردید.

دو حلقه ماین با کمک نیروهای افغان و ایتالیایی خنثی و ماین سومی به ساعت ۷ عصر هنگام خنثی سازی انفجار نمود که در نتیجه دو سرباز ایتالیایی و یک فرد ملکی افغان زخمی گردید.

ولسوالی انجیل یکی از با اهمیت ترین ولسوالی های ولایت هرات میباشد که اطراف شهر هرات  را مانند حصاری احاطه کرده است  این ولسوالی تا اکنون از امنیت خوبی برخوردار بوده است با رسیدن ناامنی به ولسوالی انجیل شهر هرات در خطر مستقیم مخالفین قرار میگیرد.

در دوران جهاد بیشترین تلفات جانی وخسارات مالی به اهالی این ولسوالی وارد گردیده است 

در زمان حضور طالبان اقوام غیر بومی از ولسوالی های دیگر مانند گلران و کشک کهنه که همکاری مستقیم با طالبان داشتند در مناطق مختلف این ولسوالی جایگزین شده اند.

بعد از حکومت طالبان و حمایت سید حسین انوری والی وقت هرات مهاجرین هزاره از ایران وارد این ولسوالی شده با خرید زمین های مردم و تصرف چند نقطه زمین های اوقافی و دولتی به تاسیس شهرک های خود خوانده پرداختند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

دختر ۱۳ ساله ای به نام نجیبه توسط مادر و برادر شوهر اش با ریختن تیل به آتش کشیده شد .

این حادثه روز گذشته در ولسوالی شیندند ولایت هرات رخ داده است نجیبه سیزده ساله  که دچار سوختگی فراوان شده است در شفاخانه  هرات بستر میباشد .

به گفته مقامات امنیتی تحقیقات در مورد ادامه دارد و تا اکنون عاملین قضیه دستگیر نشده اند .

همچنین در قضیه ای جداگانه در شهر هرات (پل رنگینه)جسد خانمی حدود ۳۰ ساله که آثار لت و کوب در بدنش میباشد توسط موظفین امنیتی کشف شده است .به گفته مسئولین امنیتی به ارتباط قضیه ۳ نفر بازداشت شده اند. 

گفتنی است در ولایت هرات خشونت علیه زنان بر خلاف ادعای نهاد های مدافع  حقوق زنان کاهش پیدا نکرده است.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

در مجلسی با دوستان بحث نیروهای خارجی در افغانستان شد نکته ای نظرم را جلب کرد دوستی میگفت در زمان جنگ با شوروی آنها را افرادی شجاع و دلیر یافتم این خصوصیت را سربازان حاضر در افغانستان ندارند با آنکه نسبت به تجهیزات و قدرت مانور از زمین و هوا برای اینها امکانات بیشتر میسر است

اگر خوب به قضیه فکر کنیم و مروری بر حوادثی داشته باشیم که منجربه کشته شدن غیر نظامیان گردیده است یکی از دلایل اصلی ناشی از ترس نیروهای خارجی میباشد .

مشکل مرتبط دیگر که خیلی هم مهم است و این هم از ترس این نیروها سرچشمه میگیرد وجود بیشتر پایگاه های نظامی در داخل و یا نزدیک محلات مسکونی میباشد.

 تردد این افراد با وسایل نظامی در داخل سرک ها پر رفت و آمد شهری دلیل دیگر افزایش تلفات میباشد با آنکه واقعاْ  قصد کشتن غیر نظامیان را نداشته باشند اما بوجود آورنده چنین شرایطی هستند.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

این دوره انتخابات پارلمانی پر شور است و بازار خرید و فروش آرا داغ داغ

کاندیدان  در دیدار با وکلای گذر و یا اربابان قریه  قولی های مختلفی میدهند

یکی ازاین کاندیدان در قریه () ولسوالی انجیل ساخت مسجد را قول داده است

دیگری در تامین انرژی سهم گرفته است

دیگری راهی را جغله می اندازد

اینها که مشکلی ندارد خوب بود سالانه انتخابات میداشتیم و چنین دست و دلوازی ها از جانب چنین افرادی

از ولسوالی ()اطلاع رسیده است که قیمت آرا بالا رفته است(مناطق دیگر مطلع باشند) هر رای ۴۵۰ افغانی رقم قابل ملاحظه است 

شما فکر کنید ۳۰۰۰ رای را قول داده اید با ضمانتی معتبر نصف مبلغ را دریافت و در صورت بر امدن آرای شما از صندوق های تمام و کمال هزینه زحمات خود را دریافت مینماید برای کلان یک منطقه که با وعده ُ زور ُ تهدید و یا تشویق مردم را مجبور مینماید تا به فرد خاص رای دهند رقم خوبی است

بعضی کاندیدان روش های دیگری را امتحان میکنند دید و بازید از مکانهای عمومی  ُبیمارستان ها با موتر های شیشه دودی و ضد گلوله در سرک ها رژره رفتن ُبرگزاری مسابقات ورزشی  و...

بعضی از کاندیدا هم باید منتظر شانس خود از قبیل انتخاب اشتباهی مردمُ خوش آمدن مردم از جمال انها و.... باشند

در هر صورت پارلمان مردمی که بر اساس لیاقت و شایستگی باشد نخواهیم داشت

دوستان اگر کسی دنبال دالر ُ تومان و یاکالدار است به ستاد مرکزی انتخاباتی کاندیدان مراجعه نمایند

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |

تدویر جرگه مشورتی صلح در کابل:

شرکت کنندگان نشست مشورتی صلح کابل، روی راه های آوردن صلح در افغانستان و آشتی احتمالی با مخالفان مسلح این کشور بحث می کنند

استعفای دو نفر از مقامات ارشد امنیتی:

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور) و امر الله صالح، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان را پذیرفته است

دفتر سازمان ملل در کابل از:

  "بازنگری" فهرست سیاه شورای امنیت، که اسامی شماری از رهبران طالبان و گروه القاعده در آن درج شده، خبر داده است.

حکم ریاست جممهوری :

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی، دستور داده که دوسیه های افرادی که به اتهام اجرای حملات تروریستی زندانی شده اند، از نو بررسی شود

سفر حامد کرزی به ترکیه

این سفر به دنبال برگزاری نشست مشورتی صلح کابل صورت گرفت که در آن، ترکیه و عربستان سعودی، به عنوان دو کشوری مورد توجه قرار گرفتند که قادر خواهند بود در آشتی میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح آن نقش موثری بازی کنند.

انتشار  گزارش مدرسه اقتصاد لندن (LSE)در بریتانیا،

 دستگاه اطلاعات پاکستان - آی اس آی - را به حمایت گسترده از طالبان در افغانستان متهم کرده و گفته است که همکاری این دستگاه با طالبان، به مراتب گسترده تر از چیزیست که قبلا تصور می شد.

سفر کرزی با قندهار:

هدف از سفر آقای کرزی دیدار با خانواده های قربانیان حمله انتحاری هفته گذشته در ولسوالی ارغنداب خوانده است.

در این حمله که روز پنجشنبه هفته گذشته در جریان یک مراسم عروسی انجام شد، حدود چهل نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

اما آقای کرزی همزمان، از سفر به قندهار برای دیدار با بزرگان قومی این ولایت نیز استفاده کرد تا با آنها در مورد چالشهای امنیتی در قندهار و عملیاتی که انتظار می رود برای سرکوب طالبان در این ولایت انجام شود، گفتگو کند

'چگونگی عملیات قندهار وابسته به پاسخ مخالفان به پیام کرزی است'

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که اگر طالبان به پیام صلح حامد کرزی پاسخ مثبت بدهند، این نیروها برنامه عملیات نظامی در قندهار را بازنگری خواهند کرد

 

این ها و موارد دیگر از جدیت دولت در مذاکره با طالبان حکایت دارد.

امیدواریم همانطور که رئیس جمهور خود را در مقابل خارجی ها قرار داده است و فشار های سیاسی زیادی را تحمل میکند مخالفین هم دست دخالت های خارجیان را در تصمیم گیری خود قطع نموده با گذشت از بعضی خواست های غیر واقعی قدم هایی را جهت مذاکره با دولت افغانستان بردارند در مذاکرات واقعی میتوان این شرط را گذاشت (با استقرار امنیت نیروهای مسلح خارجی در زمان مشخص  از افغانستان خارج شوند) اگر خارج نشدند آنوقت همه در کنار هم تاریخ را یک بار دیگر تکرار میکنیم خون همان قهرمانان تاریخ افغانستان در رگ های ما جریان دارد.

نوشته شده توسط ناصر کریمی  | لینک ثابت |